Події

Україна побореться за перший «Оскар»

Єдиний фільм з України «Будинок зі скалок» (A House Made of Splinters) спільного виробництва України, Данії, Швеції та Фінляндії став претендентом на премію «Оскар» у номінації Найкращий повнометражний документальний фільм. Про це Американська кіноакадемія зазначила 24 січня 2023 року на своєму сайті.

Прем’єра відбулася на фестивалі «Санденс» 2022 року. Це вже друга картина режисера Сімона Леренґа Вільмонта, яку було знято в Україні. Партнером зі створення фільму став благодійний фонд «Голоси дітей». Український копродюсер — компанія Moon Man.

У центрі сюжету пронизлива історія трьох дітей, яких тимчасово відлучили від батьків. Очікуючи на вирішення своєї долі, Єва, Саша та Коля знаходять дружбу й проблиски надії в старих стінах Лисичанського дитячого будинку поблизу лінії фронту на Сході України. А група вольових соціальних працівників створює для дітей безпечний простір і дарує моменти радості та спокою.

У «Будинку зі скалок» не було ані сценарію, ані репетицій, ані навіть дублів.

Були лише я, камера та мій асистент. Так дітям стало легше розкритися і бути собою. Вони часто забували, що ми є поряд, і просто жили своїм життям.

Сімон Леренґ Вільмонт

За два роки було відзнято 245 годин матеріалу. До фільму увійшло лише 1,5. І за ці півтори години творцям стрічки вдалося чесно показати дітей, які живуть між двома війнами. Між війною, яку розв’язала росія, та війною, яка щодня триває в їхніх домівках через байдужість батьків.

Завдяки Олені Розвадовській, співзасновниці фонду «Голоси дітей», для знімальної команди були відчинені всі двері в дитячий світ. Саме завдяки її порадам і супроводу режисери змогли стати «своїми» для дітей.

Щирість зйомок відзначили і критики. The Guardian пише, що діти танцюють, граються та розчісують лялькам волосся так, немов камери немає. А Variety називає «Будинок зі скалок» вишукано-інтимним, де камера разом з дітьми спокійно спостерігає за їхнім зворушливим періодом невизначеності.

Безперечно, це приємна для України подія. Та все ж важлива не стільки перемога у номінації на «Оскар», скільки можливість надати гучності голосам українських дітей. Почути їх. Привернути увагу до проблем дитинства під час війни. А головне — дати маленьким українкам та українцям шанс на гідне й безпечне життя.

Азад Сафаров, другий режисер і лінійний продюсер стрічки, а також співзасновник фонду «Голоси дітей».

Завдяки одному з закритих показів стрічка змінила долю героя підлітка Колю всиновила сім’я, яку вразила непроста історія хлопця.

Саме під час зйомок «Будинку зі скалок» український документаліст Азад Сафаров та правозахисниця Олена Розвадовська у 2019 році створили благодійний фонд «Голоси дітей», який надає психологічну допомогу та індивідуальну гуманітарну підтримку родинам, працює з громадами й закладами для дітей у межах всієї країни.

До цього команда фонду працювала як волонтери і з 2015 року організовувала психологічну допомогу дітям, які постраждали внаслідок бойових дій.

«Будинок зі скалок» вже отримав низку нагород:

  • 2021 рік — найкраща режисерська робота в категорії «Світове документальне кіно» (фестиваль незалежного кіно «Санденс», США);
  • 2022 рік — премія The Dragon Award Best Nordic Documentary (Ґетеборзький кінофестиваль, Швеція);
  • 2022 рік — «Золотий Александр» за Найкращий документальний фільм (МКФ в Салоніках, Греція);
  • 2022 рік — приз ФІПРЕССІ (МКФ в Салоніках, Греція).

І вже 12 березня 2023 року на 95-й церемонії вручення премії «Оскар» стрічка побореться за  статуетку в Лос-Анджелесі. Тож бажаємо «Будинку зі скалок» здобути перемогу.

Рекомендуємо також

Лонгрід
Будинок зі скалок: як дві виховательки вчать дітей жити, а не виживати 

Будинок зі скалок: як дві виховательки вчать дітей жити, а не виживати 

“Але ми не думаємо постійно про цей біль, ми намагаємося компенсувати його теплотою нашого ставлення, тому ми не гребуємо обіймами, теплим ставленням”.

Лонгрід
Фільм “Будинок зі скалок” (A House Made of Splinters) – вже у короткому списку фільмів на Оскар 2023!

Фільм “Будинок зі скалок” (A House Made of Splinters) – вже у короткому списку фільмів на Оскар 2023!

Це фільм про дітей зі складних родин, які потрапили до притулку поруч з війною. Фільм ми знімали 2,5 роки ще до початку повномасштабної війни росії проти України.

Створений за участі фонду фільм “Будинок зі скалок” отримав нагороду на фестивалі в США

Створений за участі фонду фільм “Будинок зі скалок” отримав нагороду на фестивалі в США

Війна на Сході України завдає великої шкоди сім’ям, які живуть поблизу лінії фронту.