“Мобільні психологи”: як ми допомагаємо дітям зі складних родин

“Мобільні психологи”: як ми допомагаємо дітям зі складних родин

«Мобільні психологи» – програма психологічної допомоги дітям з інтернатних закладів Луганської та Донецької областей.

Мета програми: надати психологічну допомогу дітям, які пережили травмуючий досвід з батьками, і в результаті зловживання батьками алкоголем, наркотиками, насильства, в т.ч. сексуального, ігнорування базових потреб дітей, нехтування батьківськими обов’язками тощо були поміщені в інтернати.

Особливості географії: Луганська та Донецька області розділена лінією фронту вже понад шість років. Багато дітей були свідками бойових дій, пережили евакуацію або тимчасове переміщення. Велика частина соціальної інфраструктури, яка могла б працювати на благо сімей, залишилася на непідконтрольній Уряду України території. В містах закрилися шахти, зупинилася промисловість, яка колись годувала цілий регіон, панує високий рівень безробіття та соціального неблагополуччя.

У чому головна проблема?

Потрапляючи в інтернатні заклади, діти переживають втрату. Неважливо, яка у них була родина. Для дитини батьки будуть хорошими, адже захищаючи їх, діти захищають себе. Вони навчені з дитинства задовольняти свої потреби самі: шукати їжу, облаштовувати побут, доглядати за молодшими братами й сестрами. В таких родинах у братів і сестер дуже сильна прив’язаність одних до одного.

На жаль, часто сестри й брати розлучені по різних інтернатах – і це величезна травма.

Наші підопічні часто звинувачують самих себе в тому, що опинилися в інтернаті. У них також багато злості й образи на рідних, близьких людей. Але на них «злитися не можна» (нас з дитинства вчать пригнічувати такі емоції, забороняють їх), і тоді почуття починають розвертатися на самих себе. В результаті діти можуть завдавати собі шкоди. Більшість дітей, без професійної підтримки психолога, може повторити шлях своїх батьків і потім вже їхні діти потрапляють в інтернати.

Що дає робота з психотерапевтом?

– Можливість висловитися і вилити накопичені емоції
– Можливість знайти ресурс для переживання втрати й розлуки
– Формування довіри, робота з пережитим обманом і зрадою
– Формування нових систем цінностей, в першу чергу для того, щоб не повторювати деструктивні моделі поведінки своїх батьків
– Психотерапевт стає прикладом дорослого, на якого можна покластися (як на милицю при зламаній нозі)
– Підготовку до життя в новій родині.

У програмі наразі десятеро дітей, для яких ми плануємо забезпечити психотерапію на цілий рік. У наступні кілька місяців ми плануємо включити в програму ще 20 дітей.

Детальніше на сторінці програми.

Чому не варто “задарювати” дітей з інтернатів?

У різдвяний час багато хто хоче побути Сантою і зробити щось хороше для дітей в інтернатах.

Тому везуть їм солодощі і завалюють подарунками. 

  • Проте це насправді – не завжди йде на користь.
  • Чому?
  • І який подарунок найкращий для дитини?

Дивіться у нашому відео з психологом Олексієм Гелюхом

Складно уявити, через що проходять діти. Насильство, обман, голод, страх, нехтування та ігнорування. Складне минуле, однак ми разом з вами працюємо, щоб майбутнє було кращим.

Дякуємо вам, що підтримуєте програму “Мобільні психологи”. Діти не знають вас в лице, однак точно відчувають, що навколо них є дорослі, яким не байдуже.