Як малювання та казки зцілюють травму війни? Рішення від кризових психологів

Сидіння в підвалах, евакуація під обстрілами, розлука з рідними, втрата домівки — усе це лишає в дитячій душі глибокий слід. Він може болюче резонувати все подальше життя — або стати ресурсом сили. Що може зробити кожен з нас для того, аби наші діти мали щасливе дитинство навіть в умовах війни? Кризові психологи розповіли про можливості арттерапії для дітей.

Людська психіка — а особливо дитяча — має колосальний потенціал до відновлення. Необхідно лише створити для цього відповідні умови. Підтримувальне оточення та екологічні методи роботи з травмою творять дива — про це добре знають працівники та волонтери Благодійного фонду “Голоси дітей”. Заснований ще у 2015 році для допомоги дітям зі східних областей, з початком повномасштабної російської агресії фонд розширив свою діяльність на територію всієї України.

 Сьогодні фонд співпрацює з понад 30 психологами у 6 локаціях, які щодня допомагають дітям стабілізувати свій стан та віднайти ресурс. А це, своєю чергою, є профілактикою важчих проявів наслідків війни. Спеціалісти проводять індивідуальні та групові сесії, заняття з арттерапії. Лише за п’ятий місяць війни психосоціальну підтримку отримали понад 400 дітей та їхніх батьків. Психологи фонду застосовують різні методики, та здебільшого працюють у галузі арттерапії.

Методу арттерапії вже понад 80 років, її ефективність і безпечність давно доведені. Власне, ця особливість — можливість відреагувати почуття без ретравматизації — робить арттерапію унікальною. Вона підходить дорослим і дітям (з двох років), пацієнтам із давніми травмами та у гострому стані. Я працювала за методом арттерапії з пораненими у військових шпиталях ще у 2014 році – й результати були дивовижні. 

Руслана Мороз, кандидатка психологічних наук, ст. наукова співробітниця Українського НМЦ практичної психології та соціальної роботи НАПН України, психотерапевтка, з якою співпрацює БФ “Голоси дітей”

В осередках психологічної допомоги “Голосів дітей” малюки малюють, ліплять з глини й пластиліну, будують фігурки з піску, грають — і все це лікує їхні душі. Секрет — у присутності поруч дорослого, який дозволяє творити вільно, не критикує, ставить правильні запитання й підтримує. 

В арттерапії діти вивільняють почуття, яких, можливо, вони соромилися, а то й взагалі не розуміли: ненависть, агресію, безпорадність, тугу. І це добре!

Заняття з професійними психологами — дуже важлива, але не вирішальна складова подолання травми війни. Найбільше стан дитини залежить від авторитетних фігур: батьків, бабусь з дідусями та інших дорослих, які змалечку були в тісному контакті з дитиною. 

Рекомендуємо також

Звіти
Звіт за шостий місяць роботи Благодійного фонду «Голоси дітей» від початку повномасштабної війни

Звіт за шостий місяць роботи Благодійного фонду «Голоси дітей» від початку повномасштабної війни

Більше ніж 3200 дітей і батьків , яким фонд надав допомогу та підтримку

Історії
«Не можна просто так лягти на ліжко і думати: ну все», – говорить 10-річний Назар

«Не можна просто так лягти на ліжко і думати: ну все», – говорить 10-річний Назар

Так, так, це саме той Назар, який малював чудові екоторбинки з котиками, які побачив увесь світ.

Події
Приїхати з Великобританії, щоб помалювати з дітьми України

Приїхати з Великобританії, щоб помалювати з дітьми України

Надати дітям можливість зрозуміти та виразити свої почуття через малюнок – варте того, щоб перетнути тисячі кілометрів.