Як допомогти дитині адаптуватися до навчання в умовах війни?

Ми запитали порад у психологині фонду Ірини Єфімцової:

  • Стабільні дорослі поряд. Це є найважливішим в адаптації дитини — батьки або інші близькі люди, які можуть з терпінням приймати негаразди, які є частиною життя.
  • Рюкзак і одяг з вечора. Готуйте напередодні все необхідне для школи, щоб дитина не поспішала вранці та це не викликало додаткового стресу.
  • Робоче місце. Облаштуйте його так, щоб дитині було зручно та безпечно робити домашні завдання.
  • Відпочинок і здоров’я. Сон, повноцінне харчування та час на спілкування з друзями — зберігайте баланс між навчанням і відпочинком. Не ігноруйте скарги на здоров’я — це можуть бути ознаки перевтоми чи стресу.
  • Особиста гігієна. Якщо дитина маленька, попіклуйтесь, щоб в неї були серветки для туалету та покажіть, де їй мити руки.
  • Бомбосховище. Разом з дитиною сходіть до школи, знайдіть та спустіться в бомбосховище, щоб це місце вже було їй знайоме на випадок, якщо виникне така потреба.
  • Перекуси. Покладіть дитині з собою фрукти, снеки та воду, бо голодна або дитина, яка хоче пити, отримує додатковий стрес, і це навантаження буде тільки погіршувати і адаптацію.
  • Приємні ритуали. Святкуйте маленькі перемоги, приділяйте увагу тактильному контакту, обіймайте або цілуйте дитину перед школою чи оберіть якийсь інший більш індивідуальний для вашої сім’ї ритуал.
  • Правило бутерброда та підтримка. Якщо вам треба сказати дитині щось неприємне, спочатку похваліть, потім скажіть, у чому дитині краще більше старатись, потім скажіть про ще один гарний вчинок чи рису дитини. Якщо у школі виникає конфлікт, підтримайте дитину, щоб вона знала, що за неї є кому вступитись. Потім розберіть ситуацію і разом подумайте, як з неї вийти. Але концентруйтесь не на особистих рисах дитини, а на вчинку.
  • Цікавтесь справами дитини. Запитуйте, як пройшов день. Це може бути 10 – 15 хвилин розмови, але зі включеною увагою, без телефонів та інших справ, так дитина відчуватиме свою важливість.

Усе в купі здатне покращити або погіршити адаптацію до нових умов, особливо під час війни, коли й так є емоційна напруженість, а побутові негаразди її можуть підсилити.

Рекомендуємо також

Звіти
Звіт за шостий місяць роботи Благодійного фонду «Голоси дітей» від початку повномасштабної війни

Звіт за шостий місяць роботи Благодійного фонду «Голоси дітей» від початку повномасштабної війни

Більше ніж 3200 дітей і батьків , яким фонд надав допомогу та підтримку

Історії
«Не можна просто так лягти на ліжко і думати: ну все», – говорить 10-річний Назар

«Не можна просто так лягти на ліжко і думати: ну все», – говорить 10-річний Назар

Так, так, це саме той Назар, який малював чудові екоторбинки з котиками, які побачив увесь світ.

Події
Приїхати з Великобританії, щоб помалювати з дітьми України

Приїхати з Великобританії, щоб помалювати з дітьми України

Надати дітям можливість зрозуміти та виразити свої почуття через малюнок – варте того, щоб перетнути тисячі кілометрів.